Ślub kościelny w plenerze – jak go zorganizować?
- Norbert oo
- 24 maj 2024
- 3 minut(y) czytania
Marzenie wielu par młodych to ślub w plenerze. Piękna sceneria, w której złożycie sobie sakramentalne TAK, na długo zapadnie w Waszej pamięci. Dlatego wiele par rozważa możliwość organizacji ślubu kościelnego poza murami Kościoła. Niestety, w przeciwieństwie do ślubu cywilnego, organizacja ceremonii w plenerze nie jest tak prosta. Jednak nie jest to niemożliwa i warto znać formalności z tym związane.

Ślub cywilny w plenerze
To coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich par młodych, które coraz chętniej się na nie decydują. Nic dziwnego, ponieważ wizja ślubu w pięknych okolicznościach przyrody może zachwycić niejedną osobę i stać się wielkim marzeniem. Na szczęście organizacja takiego wydarzenia już od kilku lat nie jest trudna, wystarczy pamiętać o dodatkowych opłatach i o tym, że wymaga większej organizacji niż ślub w USC.
Ślub kościelny w plenerze – formalności
Organizacja ślubu kościelnego w plenerze będzie wymagała od Was dużej cierpliwości. Nie jest to bowiem łatwe zadanie i wiąże się z nim wiele formalności. Zgodnie z prawem kanonicznym, ślub powinien odbywać się w miejscu uświęconym, czyli w Kościele. Mówi o tym następujący zapis:
"Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.
Oznacza to, że organizacja ślubu poza murami Kościoła jest w wielu przypadkach trudna, a wręcz niemożliwa. Nie oznacza to jednak, że pomysł na ślub kościelny w plenerze jest z góry skazany na porażkę. Kluczowa będzie odpowiednia argumentacja i znalezienie miejsca, które będzie odpowiednie dla tak ważnej ceremonii, jaką jest ślub. Niestety, ślub na publicznej plaży jak w amerykańskich filmach jest po prostu nierealny.

Ślub kościelny w plenerze – krok po kroku
Pierwsze kroki powinniście skierować do proboszcza Waszej parafii. To on wyda (lub nie) zgodę na złożenie wniosku do biskupa. To właśnie biskup udziela dyspensy, która pozwala na wzięcie ślubu poza murami Kościoła. W takim wniosku należy zawrzeć argumenty, które przekonają biskupa do tego, aby zezwolić na taki ślub.
Niestety, argumentacja, że zdjęcia z takiego ślubu będą wyglądały wyjątkowo, nie wystarczy. Pomyślcie o argumentach innych niż estetyczne. Pamiętajcie również, że na decyzję możecie czekać kilka miesięcy, a nawet rok. Warto więc udać się do Kościoła i rozpocząć starania odpowiednio wcześniej.
Większość par otrzymuje decyzję odmowną w tej kwestii. Można jednak znaleźć kompromis, który zadowoli zarówno Was, jak i Kościół. Księża zazwyczaj proponują miejsca na świeżym powietrzu, które mogą zastąpić Kościół i umożliwić zorganizowanie tam ślubu. Zazwyczaj są to przyparafialne ogrody, urocze kapliczki lub Kościoły, które swoim wyglądem potrafią oczarować niejedną parę.
Wesele w plenerze
Jeśli nie udało się Wam uzyskać zgody na ślub kościelny w plenerze, warto rozważyć wesele pod chmurką. Wesele w plenerze, np. pod namiotem, również ma swój urok i może choć częściowo zrealizować Wasze marzenie o wielkim dniu na łonie przyrody. Taki namiot można rozstawić w pobliżu sali weselnej z pięknym ogrodem i widokiem na pobliskie jezioro. W tym przypadku nie ogranicza Was prawo, a jedynie znalezienie odpowiedniego terminu i miejsca, w którym takie wesele można zorganizować.
Pamiętajcie również, że ślub cywilny w plenerze może być równie pięknym rozwiązaniem co ślub kościelny. Macie także o wiele większe szanse na jego organizację i uzyskanie pozytywnej decyzji w krótkim czasie.

Comments